Най-добрите модели безконтактен термометър, живачен термометър, термометър за стая – електронен, за месо и за мляко. Омрон, Санитас, Quiko, Microlife.
Безконтактният термометър е удобно приспособление за измерването на голямо количество хора. Намира приложение в дома – когато наблюдаваме спящ болен и не само.
Има съмнение в точността на неживачната техника, но нейната точно зависи не от марката, а от правилното й използване.
Видове термометри | |
---|---|
Вид | Оценка |
Живачен | точен, идеален, но опасен при счупване – живакът е отровен |
С галий | сплав на галий, индий и олово, която замени живака, точност до 0.2 градуса |
Електронен | работи с датчици; качеството зависи от датчиците и нивото на батерията |
Инфрачервен | биват безконтактни, ушни и за чело |
Слаба страна на инфрачервените термометри е неточност на показанията. Бюджетните прибори грешат средно с 0.3 градуса. Но производителите работят по въпроса и подобряват показателите.
Мнения: Добър безконтактен термометър
Доволни и недоволни – и по тази тема има цяла палитра мнения. Негативно настроените отхвърлят по принцип (На тях не може да се разчита!). Притежателите ги препоръчват, след като са се убедили, че работят, точни са и са удобство.
Една потребителка на БГ-мама пише, че е купила скъп модел на Микролайф, а след време – евтина китайска имитация. И двата показват еднакво, пише жената. В темите се хвалят термометрите на Омрон, Medisana (Ecomed), Quiko (Era).
ВАЖНО: Вижте още мнения за добър безконтактен термометър, оставете и вие своя отзив за Quiko, Санитас, Омрон и Микролайф или попитайте ТУК, в нашия форум с коментари!
Термометър Quiko, мнения
Quiko е марката, Era е името на серията безконтактни уреди с инфрачервена технология. Работи много бързо (10 измервания за секунда) и подава усреднена информация от 125 засичания. Отчита околната среда и въздуха.
Българските „мами“ намират слабото място на този модел. Трудно е да накарам детето да не мърда, докато меря – има няколко такива отзиви в тема за промоциране на Куико.
- Преимущество: насочващи светлини за правилно позициониране върху челото; работи базшумно, запаметява 9 стойности, защитна кутия за пренасяне;
- Цена: 100 лв в Софармаси и Гален; 102.29 лв в Ремедиум.
Термометър Омрон, мнения
Gentle Temp 720 е безконтактен модел, който измерва челото и преизчислява стойността в орален еквивалент. Българските потребителки го харесват, често се препоръчва в темите за безконтактни устройства. Безспорен плюс на марката е 3-годишната гаранция
- Преимущества: дава резултат за 1 секунда, показва температурата на стаята, голям дисплей, самоизключва се след 1 минута.
- Цена: намален от 139 лв на 120 лв в zdravi.bg, 139 лв в Гален, 116 лв в emag.bg.
Безконтактен термометър Microlife
Microlife NC 200 е най-популярния модел, макар да не е най-евтин. Измерва от 5 см. Струва 67 лв в Емаг.
Моделът Microlife NC 100 струва 50 лв, мери за 3 секунди. Негов плюс е, че измерва различни температури – не само на тялото, но и на храната и водата за къпане. Много добър помощник за отглеждане на бебе. Запаметява 30 измервания. Показва повишението с цветна светлина.
Microlife NC 150 BT Bluetooth е на цена от 62 лв. Има насочваща система чрез светлини за определяне на правилното местоположение и разстояние за измерване. Свързва се чрез Bluetooth за съхраняване на резултатите. Предвижда звукова сигнализация за треска. Има дистанционно управление за автоматично измерване през нощта.
Термометър Санитас
Безконтактните модели от тази марка струват в диапазона от 43 до 54 лв. Те са многофункционални – мерят не само на челото, но в ушите, мерят температурата на водата в шишето и във ваната.
- Преимущества: аларма за треска с цветна светлина, запаметяване на 30 резултата, добре осветен дисплей за ползване на тъмно, индикатор за изчерпване на батерията, самоизключване за пестене на енергия.
Термометър с галий (галиев термометър)
Галиевата сплав замества живака, защото е неотровна. Външно тези термометри изглеждат като класическите живачни, разликата е само в стълбчето. Те са контактни, поставят се като живачните под мишницата. Отстъпват леко по точност – мерят с 0.2 градуса отклонение, а живачните – само с 0.1 градуса.
Цената на галиевите термометри е приемлива. SOpharmacy продава Essentials на 7.48 лв. Ремедиум продава Exatech На 7.29 лв. В Емаг има Magnum на 5.50 лв.
Термометър MyKi Care, цена и откъде?
Наричат го умен термометър. Представлява малък кръгъл датчик, който прилепва към кожата чрез лепенка. Свързва се със смартфона, на който подава данни през 8 секунди. Приложението MyKi Care представя информацията в графичен вид. Точност: 0.01 градуса.
MyKi Care е супер термометър, но… не се продава. В момента няма нито един търговец с наличности. Не се намира дори на официалната страница на производителя за България. В техния онлайн магазин mykifamily.com/magazin са налични други продукти, но не и термометърът.
По коментари и запитвания виждаме, че термометърът липсва от българския пазар най-малко 3 години. Но той със сигурност все още е в производство, защото описанието му не се сваля от страницата и поддържа интереса на потребителите.
Точен електронен (дигитален) термометър AGU
Швейцарската компания AGU чрез сайта си agu-baby.bg предлага инфрачервен безконтактен термометър Giraffe с цветова и звукова индикация, измерване за 1 секунда и висока точност. Цената му е 93 лв.
Моделът Ray също е безконтактен. Предвижда цветова и звукова сигнализация, записва измерванията в приложение AGU app. Разполага с вграден сензор за определяне на разстоянието за измерване. Цената е 108 лв.
Eaglet е инфрачервен термоментър, който мери контактно на челото и в ухото. Вграден е часовник и датчик за околната температура. Радва с висока прецизност и бързина – 1 секунда. Цена 93 лв.
Brainy също е контактен термометър за чело, ухо и повърхности. Запазва измерванията в приложение. Дава резултат за 1 секунда и индикира опасно високи стойности. Цена 125 лв.
Dino е инфрачервен, специално обезопасен за деца и бебета. Измерва на челото за 3 секунди и в ухото за 1 секунда (контактно). Предвижда звукова и светлинна индикация, запаметява 12 резултата. Цената е 71.50 лв.
Медицински безконтактен термометър
Всички термометри за измерване на телесна температура са медицински. Нека не ви впечатлява, ако видите такъв надпис. Някои производители използват думата, за да внушат доверие.
Немедицински термометри са уредите за измерване на температура на въздух, повърхност и вода.
Професионален инфрачервен термометър
Тук се забелязва някаква разлика, но не в качеството. Днес домашните термометри се правят с най-високо качество, което личи и по цената.
Професионалните уреди са за измерване на голямо количество хора. Батериите им издържат по-дълго и мерят по-бързо. Ако домашните мерят за 1 секунда, то професионалните мерят за ½ секунда или малко повече.
- За пример: на tfa.bg са представени три професионални уреда – Bodytemp 95.16 лв и два модела на TFA Dostmann – 91.70 лв и 89.40 лв.
Качествен термометър в Лидл?
Във веригата се продава инфрачервен термометър Парксайд за немедицински цели. Той измерва на температурата на стени и подове, които са застрашени от мухъл или правят топлинен мост. Мери горещи повърхности, стайна температура, загрети части от автомобила. Цената му към момента е 59.50 лв.
Веригата не предлага медицински термометри. По-рано (преди десетина години) е имало такива с лоши отзиви от потребители.
Повече подробности ТУК: Класация за най-добрия безконтактен термометър за бебе. Мнения за Quiko, Омрон и другите.
Други видове термометри
Най-общо делим термометрите на медицински – за телесна температура, и промишлени – за предмети и околна среда.
Живачен термометър
Все още се намират в домовете от едновремешните живачни термометри, които вече са забранени за производство. Живачен стълб измерваше не само телесна Т°, но и такава на въздуха (в стаята). Живакът е много точен, но старите уреди имаха неточни скали, затова показваха „горе-долу“.
Термометър за стая
Тези термометри днес са електронни (дигитални) устройства с много екстри. Някои мерят едновременно вътрешна и външна температура, влажност и атмосферно налягане. Точността им зависи от качеството на датчиците.
Термометър за месо (за печене)
Наричат ги още кухненски или професионални за храна. Те са дигитални. Състоят се от сонда и дисплей. Сондата се въвежда в храната, а данните се изобразяват на дисплея. Използването на термометър позволява да се изпекат до нужната степен големи късове месо дори в своята сърцевина.
Термометър за мляко
Тези електронни уреди се ползват при заквасване на мляко. Принципно стават и за други течности. Те са доста евтини (5 – 15 лв) и удобни за домакинята.
Какъв термометър да си купя?
Най-точният термометър е живачният – нашите родители бяха убедени в това. Днес да не бъдем толкова сигурни. Вече са създадени високи технологии за дистанционно отчитане на всякакви телесни показатели, дори състава на кръвта.
Ако днес купувам термометър, имам следните възможности: класически с галий, електронен (дигитален) и инфрачервен с два варианта – контактен и безконтактен. За да избера, ми трябват критерии. Например:
- Точност на технологията. Съвременните термометри дават неточност до 3 десети от градуса. Това е пренебрежимо малка стойност. Едва ли на някого е нужно да различи 37.6 от 37.7°. Така че елиминираме критерия точност, всички технологии са точни;
- Точност на конкретната марка. Всички технологии са точни, но не всички марки уреди са наистина точни. Това зависи от качеството на вложените датчици в изделието. Препоръчваме проба с друг, доказал се термометър. При голямо отклонение, връщаме стоката;
- Бързина на измерването. Галиевите термометри изискват уреда да стои в контакт 4 – 6 минути. Електронните мерят за секунди. Ако пациентът е неспокойно дете или плачещо бебе, времето за измерване е ключов критерий за избор;
- Екстри като запаметяване на резултати, представянето им на графика, звукова и светлинна сигнализация. Тези функции са удобни, но нямат значение по същество;
- Цена. За мнозина изборът на термометър ще се сведе до този показател. Галиевите струват под 10 лв. Дигиталните се намират започват от 4 лв и има огромен избор в сегмента около 30 – 50 лв. Най-висок ценови клас са инфрачервените уреди, при това е почти без разлика дали са контактни и безконтактни.
Да не забравяме най-голямото предимство на безконтактните термометри. Те са идеални при инфекциозни заболявания. С тях се намалява риска от инфектиране на други членове на семейството. Инфрачервената технология е подходяща при епидемии и разпространяването на тежки заболявания.
Видео представяне на модела Microlife NC 200.
Виолета Станева работи в сферата на здравната и технически ориентираната журналистика и е дипломиран инженер с допълнителна специалност по психология. След многогодишна частна практика се отдава на писането и публикува няколко книги на английски език. Сътрудничи на множество авторитетни сайтове от 2012 година.
С голямата дъщеря открих термометър – лепенка, залепва се за кожата. Идеална работа при продължително боледуване, само че са стотина лева.