Ето подробен текст за възможните скрити симптоми на бременността. Установяване на бременност преди закъснението чрез най-ранни симптоми.
Ранните симптоми на зачеването спокойно се причисляват към физиологични и преходни дискомфортни състояния. Дори силно проявени, могат да се объркат с хормонално разбалансиране поради стрес, умора или лекарства. Ето защо аномално протичащите бременности могат да останат скрити за дълго време.
Скрити симптоми на бременност
Умора
Един от първите и най-често срещани признаци на бременност е внезапното усещане за умора и изтощение. Много жени забелязват, че се чувстват необичайно уморени дори след нормални ежедневни дейности. Тази умора се дължи на бързите хормонални промени в тялото, особено повишаването на прогестерона. Освен това, тялото работи усилено, за да поддържа новия живот, който расте вътре в него, което естествено изисква повече енергия. Някои жени могат да се чувстват толкова изтощени, че имат нужда от следобедна дрямка или да си лягат по-рано от обикновено.
Чувствителност на гърдите
Друг ранен признак на бременност е повишената чувствителност и болезненост на гърдите. Много жени описват усещането като подобно на това преди менструация, но по-интензивно. Гърдите могат да се чувстват подути, тежки и изключително чувствителни при докосване. Това се дължи на увеличаването на кръвоснабдяването и хормоналните промени, които подготвят тялото за кърмене. Някои жени забелязват, че зърната им стават по-тъмни и по-изпъкнали, а вените на гърдите стават по-видими.
Промени в настроението
Бременността може да предизвика значителни колебания в настроението, дори в най-ранните етапи. Жените могат да се чувстват необичайно емоционални, лесно раздразнителни или да плачат без очевидна причина. Тези промени в настроението се дължат на рязкото повишаване на хормоните, особено естрогена и прогестерона. Някои жени могат да изпитват внезапни пристъпи на щастие, последвани от периоди на тревожност или раздразнителност. Важно е да се помни, че тези емоционални промени са нормални и преходни.
По-долу ще продължим със скритите симптоми на бременност. А сега да минем към другата най-важна точка от плана ни:
Установяване на бременност преди закъснението
Паралелно с успешното имплантиране хормоналното присъствие в тялото започва да се изменя. Отделят се нужни хормони с нарастваща концентрация. На тях се дължат ранни прояви, които биха могли да подскажат бременност в дните на закъснението.
- Изменение на гърдите – характерен знак за вдигане на хормоналните нива. Стават чувствителни до степен на болезненост, докосването на зърната е неприятно, с просто око се вижда подпухване. Тези изменения започват с овулацията. При настъпване на бременност гърдите не се „прибират“, ареолите потъмняват;
- Базална температура на тялото – тя е максимално висока през дните на имплантирането и след това не намалява, което е начин да се определи бременност. За целта жената измерва Т°С на влагалището по определени правила и съставя графика.
Симптоми на бременност 1 седмица
Засилено уриниране е симптом, който се явява примерно седмица след имплантирането.
Жената ще забележи желание за по-често уриниране. Причината е в увеличаване на обема от кръв, която циркулира в тазовата област. Тя активизира и работата на пикочния мехур. Приливът на кръв към стените му поражда желание за облекчаване.
Учестеното уриниране без увеличаване на количеството урина е достоверен ранен признак за бременност.
Признаци на бременност когато още е рано за тест
Изменение на хранителните пристрастия и подчертано привличане към определени продукти е свойствен признак за протекло имплантиране. Виновници са отново половите хормони, които имат тенденция да изменят симпатиите и антипатиите към храната.
Характерна е тяга към видове храни, които по-рано не са възприемани като апетитни, и отблъскване до степен на отвращение към други, по-рано любими. Организмът усилено си набавя нужни вещества – липсващи и недостатъчни. Той „стопира“ досегашните вкусовите предпочитания и включва нови към храни, които по-рано са били пренебрегвани.
Още скрити симптоми на бременност
Често уриниране
Увеличената честота на уриниране е често срещан, но понякога пренебрегван симптом на ранната бременност. Много жени забелязват, че трябва да ходят до тоалетната по-често от обикновено, особено през нощта. Това се дължи на няколко фактора: увеличеният обем на кръвта в тялото кара бъбреците да работят по-усилено, произвеждайки повече урина, а растящата матка оказва натиск върху пикочния мехур, намалявайки неговия капацитет.
Пропусната менструация
Пропускането на менструация е може би най-известният признак на бременност, но не винаги е толкова очевиден, колкото изглежда. Някои жени могат да имат леко кървене или зацапване около времето, когато очакват периода си, което може да бъде объркано с лека менструация. Други, особено тези с нередовни цикли, могат да не забележат веднага липсата на менструация. Важно е да се отбележи, че не всяко закъснение или пропускане на менструация означава бременност – стрес, промени в теглото и други фактори също могат да повлияят на менструалния цикъл.
Запек
Много жени изпитват запек през ранната бременност, което може да бъде неочакван и неприятен симптом. Това се дължи на хормоналните промени, които забавят храносмилателната система, както и на увеличения прием на желязо от пренаталните витамини. Запекът може да бъде придружен от подуване и газове, което допълнително допринася за дискомфорта. За облекчаване на този симптом се препоръчва увеличаване на приема на вода и фибри, както и лека физическа активност.
Междуменструално кървене
Някои жени могат да изпитат леко кървене или зацапване около времето, когато оплодената яйцеклетка се имплантира в матката, обикновено 10-14 дни след зачеването. Това се нарича имплантационно кървене и често се бърка с лека менструация. То обикновено е по-леко от нормалната менструация и може да бъде придружено от лека болка или спазми. Не всички жени изпитват имплантационно кървене, но за тези, които го правят, то може да бъде един от първите признаци на бременност.
Най-ранни симптоми на бременност преди закъснението
Най-ранен признак за настъпило зачеване са симптомите на имплантиране. Те са възможни, но не се случват на всяка жена. Някои ги получават и тълкуват неправилно.
Има два симптома на имплантиране – имплантационно кръвотечение и спазми на имплантирането.
При самото имплантиране – закрепване на оплодената яйцеклетка към маточната лигавица, се отделя кървава секреция. Разговорно се определя като замазване. Това е основен симптом на имплантирането. При насочено внимание лесно се разграничава от мензиса. Секретът е кафеникав или блед, розов. Никога не изтича ярка, алена кръв, никога не излизат съсиреци. Кървене поради имплантиране продължава няколко часа до два дни.
Втори разпространен симптом са спазмите при имплантирането. Те са подобни на менструалните, но са по-меки и по-малко болезнени. Усеща се дискомфорт в гърба и ниската зона на корема за няколко дни. Ако матката продължи да контрактира в този момент, се появява риск от ранен аборт.
Мнения и истории за ранните симптоми в БГ Мама
Преди години пловдивският в. Марица писа за жена на средна възраст, която постъпила за премахване на тумор, а изкарали бебе – готово за раждане. Случаят показва, че когато жената не очаква бременност, може да неглижира и най-ярките симптоми.
Женските форуми са пълни с подобни разкази, макар и не така драстични. Участничките разказват за реални ранни симптоми на своята бременност, които са осъзнали по-късно. Повечето жени са усетили началото, но не са си „повярвали“. Отдали са своите възприятия – иначе точни и конкретни, на простуда, ПМС, чревна инфекция.
Отзивите в БГ-мама утвърждават „светата троица“ – гадене, спазми, повръщане. Споделя се за болезнени гърди, за повишен апетит, често уриниране, течение и зацапване.
ВАЖНО: Вижте още мнения и истории за най-ранните симптоми и разкажете и вие своя случай ТУК, в нашия форум с коментари!
Ето и още симптоми от скритите:
Подуване
Подуването на корема е симптом, който много жени свързват с по-късните етапи на бременността, но всъщност може да се появи доста рано. Хормоналните промени могат да причинят задържане на вода и газове, което води до усещане за подуване и дискомфорт в коремната област. Това подуване може да накара дрехите да се чувстват по-тесни, дори преди да има видимо наддаване на тегло. Някои жени описват това усещане като подобно на това преди менструация, но по-интензивно.
Сутрешно гадене
Въпреки името си, сутрешното гадене може да се появи по всяко време на деня или нощта. Този симптом обикновено започва около 6-та седмица от бременността, но при някои жени може да се появи по-рано. Гаденето може да варира от леко неразположение до силно повръщане и може да бъде предизвикано от определени миризми или храни. Важно е да се отбележи, че не всички жени изпитват сутрешно гадене, а липсата му не означава, че нещо не е наред с бременността.
Замайване
Замайването е често срещано, но по-малко известно ранно усещане при бременност. Много жени изпитват леко замайване или световъртеж, особено когато стават бързо. Това се дължи на разширяването на кръвоносните съдове и понижаването на кръвното налягане, които са нормални промени по време на бременност. Замайването може да бъде придружено от чувство на слабост или нестабилност. Важно е жените да се движат бавно и внимателно, особено когато сменят позицията си, за да избегнат падания.
Наддаване на тегло
Макар че значителното наддаване на тегло обикновено се свързва с по-късните етапи на бременността, някои жени могат да забележат леко увеличение на теглото си още в началото. Това може да се дължи на задържане на вода, увеличен апетит или хормонални промени. Важно е да се отбележи, че наддаването на тегло през ранната бременност е индивидуално и някои жени дори могат да загубят тегло поради сутрешно гадене и промени в апетита.
Гадене
Гаденето, често наричано “сутрешно гадене”, е един от най-разпознаваемите симптоми на бременността. Въпреки името си, то може да се появи по всяко време на деня или нощта. Някои жени изпитват само леко неразположение, докато други могат да страдат от силно гадене и повръщане. Гаденето обикновено започва около 6-та седмица от бременността, но може да се появи и по-рано. То се дължи на бързото повишаване на хормоните в тялото, особено на човешкия хорионгонадотропин (hCG).
Киселини
Киселините са често срещан, но понякога изненадващ симптом на ранната бременност. Много жени изпитват парене или дискомфорт в гърдите и гърлото, особено след хранене или когато лежат. Това се дължи на отпускането на мускула, който отделя стомаха от хранопровода, позволявайки на стомашните киселини да се връщат обратно. Хормоналните промени по време на бременността също забавят храносмилането, което може да допринесе за киселините.
Имплантационно кървене
Имплантационното кървене е лек вагинален секрет, който може да се появи, когато оплодената яйцеклетка се прикрепва към стената на матката. Това обикновено се случва около 10-14 дни след зачеването и може да бъде един от първите признаци на бременност. Кървенето обикновено е леко и може да продължи от няколко часа до няколко дни. То е по-леко от нормалната менструация и може да бъде розово или кафяво на цвят. Не всички жени изпитват имплантационно кървене, но за тези, които го правят, то може да бъде ранен индикатор за бременност.
Вагинален секрет
Увеличеният вагинален секрет е често срещан, но по-малко обсъждан симптом на ранната бременност. Много жени забелязват увеличение на белия, млекообразен секрет скоро след зачеването. Този секрет, известен като левкорея, е напълно нормален и помага за предотвратяване на инфекции по време на бременността. Важно е да се следи за необичайна миризма или цвят, които могат да показват инфекция.
Акне
Хормоналните промени по време на бременността могат да доведат до появата на акне или влошаване на съществуващи проблеми с кожата. Много жени забелязват, че кожата им става по-мазна, което води до появата на пъпки, особено по лицето, шията и гърба. Това може да бъде особено обезпокоително за жени, които обикновено имат чиста кожа. Важно е да се консултирате с лекар преди да използвате каквито и да било продукти за акне, тъй като някои съставки могат да бъдат вредни по време на бременност.
Ранни признаци на бременност
Ранните признаци на бременност могат да варират значително от жена до жена и дори между различните бременности на една и съща жена. Някои жени могат да усетят промени в тялото си само няколко дни след зачеването, докато други може да не забележат нищо необичайно седмици наред. Често срещани ранни признаци включват умора, чувствителност на гърдите, промени в настроението, леко кървене или спазми, и промени в апетита или вкусовите предпочитания. Важно е да се помни, че наличието или липсата на тези симптоми не гарантира или изключва бременност.
Отвращение към храни
Много жени изпитват внезапни промени в хранителните си предпочитания или отвращение към определени храни и миризми през ранната бременност. Това може да включва силно желание за специфични храни или внезапно отвращение към храни, които преди са обичали. Някои жени съобщават за метален вкус в устата или повишена чувствителност към миризми. Тези промени се дължат на хормоналните колебания и могат да бъдат едни от първите признаци на бременност, които жената забелязва.
Неточен тест за бременност
Въпреки че домашните тестове за бременност са обикновено точни, понякога могат да дадат фалшиво отрицателен резултат, особено ако се направят твърде рано. Тестовете работят чрез откриване на хормона hCG в урината, но в ранните етапи на бременността нивата на този хормон може да са твърде ниски, за да бъдат засечени. Освен това, някои жени могат да имат по-бавно повишаване на hCG, което може да доведе до отрицателен тест, дори когато са бременни. Ако имате симптоми на бременност, но отрицателен тест, най-добре е да изчакате няколко дни и да повторите теста или да се консултирате с лекар.
Болки в гърба
Болките в гърба са често срещан симптом през цялата бременност, но могат да се появят и в ранните етапи. Те се дължат на хормоналните промени, които размекват лигаментите и ставите, подготвяйки тялото за раждането. Освен това, центърът на тежестта на тялото започва да се измества напред, което може да причини дискомфорт в долната част на гърба. Някои жени описват това като тъпа, постоянна болка или като периодични спазми.
Запушване на носа
Запушването на носа и повишеното образуване на секрет са по-малко известни, но често срещани симптоми на ранната бременност. Това се дължи на повишените нива на естроген, които причиняват подуване на лигавицата на носа и увеличават производството на слуз. Много жени съобщават за чувство на постоянна настинка или синузит, особено през първия триместър. Това състояние, известно като ринит на бременността, обикновено е безвредно, но може да бъде неприятно.
Спазми
Леките спазми в долната част на корема са често срещани през ранната бременност и могат да бъде един от първите признаци. Тези спазми се дължат на разтягането на матката, докато тя се подготвя да приюти растящия плод. Те могат да наподобяват менструални крампи и понякога се бъркат с наближаваща менструация. Важно е да се отбележи, че докато леките спазми са нормални, силната болка или спазми, придружени от кървене, трябва да бъдат докладвани на лекар незабавно.
Чувствителност към миризми
Повишената чувствителност към миризми е един от най-изненадващите ранни симптоми на бременността. Много жени съобщават, че изведнъж могат да усетят миризми, които преди не са забелязвали, или че познати аромати внезапно им се струват неприятни или дори предизвикват гадене. Това се дължи на хормоналните промени, които засилват обонянието. Някои жени откриват, че определени миризми, като на кафе или пържена храна, внезапно им станат отблъскващи. Тази повишена чувствителност може да продължи през целия първи триместър и понякога дори по-дълго.
Промени в гърдите
Промените в гърдите са едни от най-ранните и забележими признаци на бременността. Освен повишената чувствителност и болезненост, много жени забелязват и други промени. Гърдите могат да изглеждат по-пълни и тежки, а вените под кожата може да станат по-видими. Ареолите (тъмните кръгове около зърната) често се уголемяват и потъмняват. Някои жени забелязват и малки подутини около ареолите, наречени жлези на Монтгомъри, които се увеличават по време на бременността. Тези промени са нормални и са част от подготовката на тялото за кърмене.
Установяване на бременност преди закъснението. Когато още е рано за тест. Признаци за бременност на 1 седмица. Скрити симптоми на бременност, но сигурни. Първи дни на бременност
Липсата на менструация се възприема за първи сигурен признак на зачеване. Но той не е нито първи, нито сигурен. Хормоналните преустройства започват седмици по-рано, а се случва и т. нар. „цветна бременност“ – подобие на менструация, която въвежда в заблуда.
Етапи на имплантиране на оплодена яйцеклетка | |
---|---|
Етап | Кога се случва, колко продължава |
Овулация (отделяне на яйцеклетка) | средата на цикъла |
Оплождане (яйцеклетката става зигота) | 12 – 24 часа след овулация |
Движение и делене на зигота във фалопиевата тръба | 5 – 6 дни |
Влизане в матката (бластоцист) | шести ден |
Имплантиране в лигавицата | 1 – 2 дни |
Пълен цикъл до имплантиране | 6 до 10 дни |
От таблицата виждаме, че в обикновения случай имплантирането се случва между 20-и и 24-и ден на менструалния цикъл, около 3 – 4 дни преди очакваното менструално кръвотечение.
Съдържание:
Много ранни признаци за бременност
С нарастване на нивото на прогестерона след имплантирането настъпва оток на маточната шийка и приток на изобилна кръв към нея. Увеличава се активността на жлезите, разположени в нея. Те произвеждат цервикална слуз, която предпазва от инфекции.
Възможно е част от тази слуз да изтече навън. Тя е гъста, с немного кръв, розова или кафеникава.
Описаните дотук признаци са достатъчно информативни, за да се пристъпи към провеждането на тест за определяне на бременност.
Цветна бременност е зачеване и имплантиране, последвано от менструация. Регистрирани са случаи на кървене до 5-я месец, в редовния за менструация срок.
Кървенето през бременността е по-слабо до оскъдно, но жената не обръща внимание. Цикълът също е по-кратък, но тя го отдава на простуда или стрес.
Цветна бременност се наблюдава при около 20% от зачеванията. Причини за нея са късна овулация, недостиг на прогестерон, инфекциозни заболявания.
Извънматочна бременност е всяко закрепване на плода извън определеното му място в матката.
Аномалиите в локацията на плодното яйце се дължат на възпаление, патологии на фалопиевите тръби, хормонални нарушения. Такова яйце трябва оперативно да се отстрани. За жалост началото на извънматочната бременност с нищо не се различава от маточната. Майката няма как сама да заподозре или да се самодиагностицира. С нарастване на яйцето на нетипично място възникват коремни кръвоизливи, които изискват незабавна хирургия.
Първи дни на бременност
Енергията на организма е насочена към имплантирането, за сметка на други функции. Жената се чувства уморена, спи лошо, няма сили и желание за активност. Отпуснатото състояние е типично за дните на имплантирането.
Все още е рано за гаденето, коремните спазми и евентуалното повръщане – очакваната тройна комбинация на бременност.
Симптоми на следващите седмици
И така стигаме до времето, когато ще се хвърли светлина върху действителното положение. За първи път се появява обосновано съмнение, че е настъпило зачеване – бременност. По традиция съмнението възниква с поривите за повръщане. При някои жени те си остават само гадене, други наистина повръщат. И в двата случая жените отлично осъзнават същността на симптома.
В отделни случаи сутрешното прилошаване се обърква с чревна инфекция, хранително натравяне и реакция на стрес. Но сутрешната токсикоза не се влияе от лекарства и почивка.
На фона на сутрешната токсикоза жените се фиксират върху тялото си, следят всяка малка промяна и усещане. Така се откриват неподозирани симптоми, които иначе биха останали скрити.
- Болезнен пикочен мехур и дискомфорт до лека болка при уриниране;
- Усещане за подуване под пъпа – това е обективно обосновано с увеличаване на матката, което някои жени реално осезават;
- Хемороиди, породени от по-богатото кръвоснабдяване в малкия таз;
- Коремни болки с отдаване към кръста, породени от повишения тонус на матката.
Сигурни признаци за бременност
Сигурните признаци са тези, които подлежат на документиране.
- Преустановяването на менструалния цикъл е първият недвусмислен белег.
- Лекарите отчитат още нарастване на матката и изтичане на слуз. При евентуално назначаване на изследвания се установява промяна в хормоналните нива.
Обективно и безспорно бременността се документира във втория месец. При преглед с ултразвук се вижда плодното яйце и се визуализира сърцебиенето на ембриона. Обикновено от седма до девета седмица жената се регистрира при лекар за следене на бременността. Плодът ще се „види“ едва в петия месец.
Вижте и ТОВА: При извънматочна бременност теста положителен ли е? Стойности на ЧХГ. Вижда ли се на видеозон?
Видео за видовете тестове за бременност.
Марта Савова е журналист-доайен от кариерата с голям опит, предимно ориентиран в сферата на здравната, потребителската и социалната тематика, културата, техниката и икономиката. За контакт ползвайте имейла ѝ: martasavova@yandex.ru. За информацията си се допитва до свои авторитетни съветници, сред които има реномирани професори.
Моят най-първи признак беше настръхване на гърдите. Зърната бяха напрегнати и се виждаха през сутиена.
Изпъкнаха ми вените на гърдите, после вързах защо. Плюс болки в кръста.
Гадеше ми се от пържено и панирано и при двете бременности. Имах страшен глад за люто и кисело.