Предродилна депресия: Разбиране и овладяване на психичното здраве по време на бременност. Симптоми и справяне.
Предродилната депресия, наричана още перинатална депресия, е вид депресия, която се проявява по време на бременността. Тя може да започне в който и да е момент – първи, втори или трети триместър. За разлика от постнаталната депресия, която настъпва след раждането, при предродилната симптомите се появяват още докато бебето е в утробата.
Симптоми на депресия по време на бременност
Основните симптоми на предродилната депресия наподобяват тези при обикновената депресия извън бременност:
- продължителна тъга,
- безпокойство,
- раздразнителност,
- нарушен сън и хранене,
- липса на интерес към неща, които преди са носили удоволствие,
- чувство за вина и безнадеждност.
Много жени съобщават, че не могат да се радват на бременността си, въпреки че са искали дете. Други пък развиват силна тревожност и необосновани страхове за здравето на бебето.
Причини и рискови фактори за перинаталната депресия
Зад предродилната депресия може да стоят различни причини – хормоналният дисбаланс по време на бременност, наследствена предразположеност, стресови житейски събития, лични травми от миналото и др. Сред рисковите фактори са история с минала депресия или тревожност преди бременността, непланирана или нежелана бременност, лоша връзка с партньора, финансови затруднения, липса на социална подкрепа.
Влияние върху майката и детето
Нелекуваната предродилна депресия може сериозно да повлияе както на здравето на майката, така и на плода. Тя е свързана с по-висок риск от усложнения по време на бременността, преждевременно раждане, ниско тегло на новороденото. Освен това жените с предродилна депресия по-трудно се грижат за себе си и по-рядко посещават пренаталните си прегледи.
Значение на ранното разпознаване и намеса
От ключово значение е предродилната депресия да бъде разпозната и диагностицирана възможно най-рано, за да може да започне адекватно лечение. Това намалява рисковете за усложнения при раждането и подобрява изхода за майката и бебето. Освен това навременната намеса намалява вероятността депресията да прерасне в постнатална и да попречи на грижите за новороденото.
Разпознаване на предродилната депресия
За да може предродилната депресия да бъде разпозната и диагностицирана навреме, от решаващо значение е бременните и техните близки да знаят какви са характерните ѝ симптоми. Освен вече споменатите (тъга, тревожност, раздразнителност и т.н.), при някои жени могат да се проявят и по-тежки форми като панически атаки, самонараняване или мисли за самоубийство и увреждане на плода. Тези опасни симптоми изискват спешно потърсване на медицинска помощ.
Разбиране на разликата между предродилна и следродилна депресия
Макар симптомите на двата вида депресии да са много сходни, предродилната и следродилната имат различно начало и по някои особености. Докато предродилната настъпва по време на бременността, следродилната започва в първата година след раждането (най-често в първите 3-6 месеца). И двете обаче се нуждаят от активно и навременно лечение.
Ефекти върху пренаталните грижи и раждането
Жени с недиагностицирана и нелекувана предродилна депресия често пропускат редовните си прегледи при гинеколог или акушерка. Те по-трудно спазват препоръките за здравословен начин на живот и хранене през бременността. В по-тежки случаи предродилната депресия може да доведе до опити за самонараняване, отказ от лечение или дори мисли за прекъсване на бременността.
Как да разговаряте със своя лекар за перинаталната депресия
Ако забележите при себе си или близък на Вас симптоми на депресия, не се колебайте да потърсите медицинска консултация. Разкажете в подробности на своя лекар как се чувствате – ще получите съвети за възможни причини и начини за овладяване на състоянието. Не е необходимо предварително да поставите самодиагноза – лекарите са обучени да разпознават депресивни симптоми и ще Ви насочат към правилно лечение. Отвореният и честен разговор е от ключово значение за бързото Ви възстановяване.
Управление на предродилна депресия: възможности за лечение
Лечението на предродилната депресия обикновено включва комбинация от психотерапия, медикаменти и промени в начина на живот. Изборът на подход зависи от тежестта на симптомите и предпочитанията на пациентката.
Значение на психологическата подкрепа и терапия
Психологическата подкрепа и различните видове терапия (когнитивно-поведенческа, междуличностна) са от решаващо значение при овладяването на предродилната депресия. Те помагат на жената да разбере и осмисли причините за депресивните си симптоми и да намери здравословни механизми за справяне с тях. Семейството и близки също трябва да оказват подкрепа.
Роля на медикаментите в лечението
При умерени до тежки случаи на депресия лекарите може да препоръчат прием на антидепресанти – обикновено селективни инхибитори на обратното захващане на серотонина. Макар че носят минимален риск за плода, те може да се приемат, обаче само след консултация с лекар, който ще прецени ползите и възможните странични ефекти.
Групи за подкрепа в общността
Съществуват и специализирани групи за подкрепа на жени с предродилна депресия. Там те могат да споделят преживяванията си с други в сходна ситуация, да получат емоционална подкрепа и практически съвети за справяне. Подобни групи могат значително да улеснят оздравителния процес.
Ефективност на когнитивно-поведенческата терапия
Сред най-ефикасните психотерапевтични методи при депресия се сочи когнитивно-поведенческата терапия. Тя помага за промяна на негативни мисли, нагласи и поведенчески модели и по този начин води до трайно подобрение на настроението и качеството на живот при много жени с перинатална депресия.
Предотвратяване на предродилна депресия
Макар предродилната депресия да не може да бъде изцяло предотвратена, има редица мерки, които могат значително да намалят риска от нейното развитие.
Намаляване на рисковите фактори през бременността
Бременните жени трябва да полагат усилия да намалят стреса и да водят възможно най-спокоен живот. Препоръчва се здравословен режим на хранене и сън, умерени физически натоварвания, по-чест контакт с приятели и близки. Ако има финансови или семейни проблеми, не бива да се отлага търсенето на решения.
Помощ при промени в настроението и емоциите
От изключителна важност е бъдещите и настоящите майки да бъдат информирани за възможни промени в настроението и типични симптоми на депресия. Така ще могат своевременно да потърсят помощ, а не да се опитват сами да се справят с тежките емоции.
Семейна обремененост и превенция на депресията
При наличие на случаи на депресия в семейството е добре още преди забременяване да се направи консултация с психолог или психиатър. Той ще препоръча възможни превантивни мерки и ще информира какви симптоми може да се наблюдават по време на бременност.
Роля на социалната подкрепа за предотвратяване на депресията
Не на последно място, емоционалната подкрепа от страна на партньора, семейството и приятелския кръг може значително да намали риска от поява на депресивни симптоми при бременност. Затова бъдещите майки не бива да се изолират, а да поддържат активен социален живот и да споделят евентуални тревоги с близките си.
Вижте и ТОВА: Класация с най-добрите Топ 10 колички за бебета, които може да се купят изгодно в магазин или онлайн у нас.
Марта Савова е журналист-доайен от кариерата с голям опит, предимно ориентиран в сферата на здравната, потребителската и социалната тематика, културата, техниката и икономиката. За контакт ползвайте имейла ѝ: martasavova@yandex.ru. За информацията си се допитва до свои авторитетни съветници, сред които има реномирани професори.
Моето име е Елена и съм на 32 години. Винаги съм мечтала за семейство и деца, затова бях много щастлива, когато разбрах, че съм бременна. Първите месеци бяха прекрасни – усещах как бебето расте в мен, грижех се за себе си, планирахме с мъжа ми бъдещето.
Но към петия месец нещо се промени. Започнах да се чувствам постоянно уморена, дори след като спях дълго. Храната вече не ми носеше удоволствие. Понякога цял ден прекарвах в леглото, без желание да правя каквото и да е. Имах пристъпи на плач без причина.
Започнах да се тревожа, че нещо не е наред с бебето или че няма да съм добра майка. Страхувах се, че ще му навредя по някакъв начин. Мъжът ми и родителите ми се опитваха да ме успокоят, но аз все повече се отдръпвах в себе си.
Един ден разбрах по случайност за предродилна депресия от разговор между колежки. Осъзнах, че симптомите при мен съвпадат. Реших да потърся помощ и отидох на посещение при психоложка. Тя потвърди диагнозата предродилна депресия и започнахме редовни сесии.
Постепенно с помощта на психотерапия, подкрепата на семейството и промени в начина ми на живот състоянието ми започна да се подобрява. Родих едно прекрасно момиченце и депресията отшумя. Днес се радвам на всяка изминала минута с дъщеря си и съветвам всички бременни да обръщат внимание на психичното си здраве.